نمودار وابستگی

 

نمودار وابستگی یکی از ابزارهای بارش فکری است که برای شناخت مساله توسط گروهی از افراد مرتبط با مساله استفاده می‌شود. برای دعوت از افراد، سعی کنید نمایندگانی از هر گروه مرتبط با مساله وجود داشته باشند؛ مثلا نمایندگانی از معلمان، نمایندگانی از دانش آموزان، و نمایندگانی از اولیای دانش آموزان.

  • یک سوال کلی بدون بیان توضیحات زیاد برای مساله مورد نظر انتخاب کنید؛ مثلا: چگونه می‌توانیم کیفیت آموزش مجازی را در مدرسه مان بهبود دهیم؟ چگونه می‌توانیم با چاقی دانش آموزان مقابله کنیم؟ چگونه می‌توانیم در شرایط آموزش مجازی، ارتباط مدارس و خانواده‌ها را بهبود دهیم؟
  • برگه‌هایی با ابعاد حدود 6 در 10 سانتیمتر در اختیار افراد قرار دهید.
  • از آنها بخواهید که پاسخ خود به سوال مطرح شده را در یک جمله روی یک برگه بنویسند. اگر پاسخ دومی هم به سوال در ذهنشان هست و می‌خواهند مطرح کنند، از برگه دیگری استفاده کنند.
  • تمام برگه‌ها را روی یک میز بگذارند یا اگر از برچسب استفاده می‌کنند، برگه‌ها را روی دیوار بچسبانند.
  • از افراد بخواهید برگه‌ها را در چهار گروه دسته بندی کنند و برای هر گروه از پاسخ‌ها نامی انتخاب کنند که معرف آن گروه باشد. دسته دیگری هم با عنوان «سایر دلایل» در نظر بگیرید.
  • از افراد بخواهید پاسخ‌های موجود در هر دسته را به گونه‌ای بازنویسی کنند که ‌ضمن حفظ نکات مطرح شده، خلاصه نویسی شده باشند و تکراری نباشند.
  • نتیجه را در یک برگه بنویسید. بالای برگه سوال را بنویسید و زیر آن عناوین دسته‌ها و زیر هر عنوان، پاسخ‌های خلاصه شده را بنویسید و دور آنها خط بکشید. این برگه را در اختیار افراد حاضر و دیگر افراد مرتبط با مساله قرار دهید تا نکاتی که در مورد آن دارند را بیان کنند.

برای برگزاری جلسات طراحی نمودار وابستگی هم از فضاهای مجازی مانند وبسایت miro.com می‌توان استفاده کرد و هم از ساختارهای جلسات حضوری مانند «کافه گفتگو» که در بخش بعدی توضیح داده می‌شود.

نمودار وابستگی

ناتوانی آموخته شده

«ناتوانی آموخته شده» ناشی از شکست‌های گذشته است. وقتی حس کنیم در زمینه‌ای نمی‌توانیم موفق شویم، دیگر تلاش نمی‌کنیم و همیشه شکست خورده باقی می‌مانیم.

ادامه مطلب »

دینامیک های رشد

دینامیک‌های رشد نشان می‌دهند که رشد عوامل مختلف در سیستم‌های طبیعی و سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی چگونه به وجود می‌آید.

ادامه مطلب »

وابستگی به مسیر

وابستگی به مسیر در اثر ایجاد انباشت‌هایی در مسیر رشد به وجود می‌آید. تغییر مسیر باعث از دست دادن یا کم اثر شدن این انباشت‌ها خواهد شد.

ادامه مطلب »

بازی پولیا

بازی پولیا زمینه مناسبی برای گفتگو در مورد ساختارهای ایجاد کننده «وابستگی به مسیر» در زندگی فردی و در سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی ایجاد می‌کند.

ادامه مطلب »

اشتراک گذاری

Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
فیل مولوی

دوره آموزشی آنلاین

آشنایی با «تفکر سیستمی»

مدرس: محمدعلی اسماعیل زاده اصل