تنش خلاق

افراد اغلب اوقات در بیان چشم اندازهایشان با دشواری روبرو هستند. حتی وقتی که چشم اندازشان خیلی روشن و واضح است. چرا؟ چون ما نسبت به شکافی که میان چشم انداز ما و واقعیت آگاهیم.
اما همین فاصله میان چشم انداز و واقعیت در عین حال یک منبع انرژی هم هست.

وقتی چشم اندازی داریم که با واقعیت‌ها نمی‌خواند، شکاف مورد بحث ما (تنش خلاق) پا به میان می گذارد که از دو طریق می‌توان آن را حل کرد. فرآیند تعادلی پایینی راه حل اساسی را نمایندگی می‌کند: فعالیت کردن برای همخوان کردن واقعیت با چشم انداز. اما تغییر واقعیت زمان می‌برد. همین موضوع هم باعث آزردگی خاطر و تنشی احساسی می‌شود که در فرآیند تعادلی بالایی نشان داده شده است. راه حلی که بر نشانه های بیماری متمرکز است و با خفیف کردن و پایین آوردن چشم‌انداز سعی در همخوان کردنش با واقعیات دارد.

اما معمولاً یک بار کوتاه آمدن از چشم‌انداز پایان ماجرا نیست. دیر یا زود فشارها میان واقعیت‌های موجود و چشم‌انداز (جدید و کاستی یافته) فاصله می‌اندازند که به فشار بیشتری برای کاستن از سطح چشم‌انداز منجر می‌شود. دینامیک کلاسیک «انتقال فشار» به دنبال آن به کار خواهد افتاد، چرخۀ تشدیدشونده و نامحسوسی از ناکامی در رسیدن به هدف، آزردگی خاطر، کاشتن از چشم‌انداز، آسایشی موقتی و زودگذر، و فشار دوباره برای کاهش بیش از پیش چشم‌انداز. آهسته آهسته فشار به شکلی فزاینده به کاستن از چشم‌انداز منتقل خواهد شد.

Senge, Peter M. “The fifth discipline: The art and practice of the learning organization.” New York: Currency Doubleday (2006), p 139-143.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان دو قورباغه

داستان دو قورباغه، افسانه‌ای است در مورد گفتگوی دو قورباغه که آبگیر محل زندگی‌شان خشک می‌شود و در جست و جوی خانه‌ای تازه، به چاهی پر آب می‌رسند.

ادامه مطلب »

داستان قورباغه پخته

داستان قورباغه پخته، افسانه‌ای است که با بیان واکنش قورباغه در دو حالت قرار گرفتن در آب جوش و آب سردی که در حال گرم شدن است، یک آموزه سیستمی را درس می‌دهد.

ادامه مطلب »

پیرهن خاکستری در سرزمین سکه‌های نقره

پیرهن خاکستری قصه نوجوانی است که به سرزمین سکه‌های نقره می‌رود. او در آن سرزمین با تناقض‌هایی مواجه می‌شود و با آگاهی‌هایی که پیدا می‌کند، سعی می‌کند مشکلات مردم آن سرزمین و سرزمینی که از آنجا آمده را حل کند.

ادامه مطلب »

هديه روز پدر

روز پنجشنبه دوم ارديبهشت ٩٥ اولين روز كلاس درسمان براي دانش آموزان كلاس پنجم و ششم دبستان پسرانه ابوذر در روستاي كفران بود. كلاس را

ادامه مطلب »

اشتراک گذاری

Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
فیل مولوی

دوره آموزشی آنلاین

آشنایی با «تفکر سیستمی»

مدرس: محمدعلی اسماعیل زاده اصل