تفکر در طول زمان

از چهار ماه پیش که به شهر کوچیک آتن (Athens) در ایالت جورجیا (Georgia) در آمریکا اومدیم، توی محل کارم متوجه نکتهٔ جالبی شدم. مردم این شهر عاشق اینن که صورت‌حساب‌شون رو با نوشتن چک پرداخت کنن. روزای اول به نظرم میومد چقدر توی این شهر کوچیک، آدمای با دست‌خط خوب زیاده. بیشتر که دقت کردم، دیدم تقریباً همهٔ این آدمای خوش‌خط، خانوم هستن و سن همه‌شون هم بین ۵۰ تا ۶۵ ساله؛ نه اینکه بقیه اصلاً خوش‌خط نباشن، ولی‌ توی این گروه سنی تعدادشون خیلی‌ زیاد بود.

به چند نفرشون گفتم: «توی این شهر خوش‌خط زیاده ها!» همه‌شون بدون استثنا و با تعجب می‌گفتن: «جدی؟ نمیدونستم!»

سؤالمو عوض کردم؛ این‌دفعه پرسیدم: «کی‌ باعث شد این‌قدر خط‌تون خوب شه؟» همه جوابشون یه‌چیز‌ بود: «خانوم باربارا، معلم کلاس دوم! اون همیشه می‌گفت که خوش‌خط بنویسیم.»

آره، این‌طوریاس که یه معلم، توی یه شهر کوچیک، در طول زمان تدریسش، روی خوش‌خطی‌ دانش‌آموزاش کار کرده و اثرش این همه سال بعد هنوز داره خودشو نشون می‌ده …

از یکیشون پرسیدم: «خانوم باربارا آدم خاصی‌ بود؟»
گفت: «نه!»

  • معلم معروفی‌ بود؟
  • نه!
  • زنده‌س؟
  • نمی‌دونم!
    این سؤالا رو از چند نفر دیگه هم پرسیدم و دقیقاً همین جواب‌ها رو شنیدم.

می‌شه به همین سادگی عامل تغییر بود. ما چه اثری از خودمون به جا خواهیم گذاشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

داستان دو قورباغه

داستان دو قورباغه، افسانه‌ای است در مورد گفتگوی دو قورباغه که آبگیر محل زندگی‌شان خشک می‌شود و در جست و جوی خانه‌ای تازه، به چاهی پر آب می‌رسند.

ادامه مطلب »

داستان قورباغه پخته

داستان قورباغه پخته، افسانه‌ای است که با بیان واکنش قورباغه در دو حالت قرار گرفتن در آب جوش و آب سردی که در حال گرم شدن است، یک آموزه سیستمی را درس می‌دهد.

ادامه مطلب »

پیرهن خاکستری در سرزمین سکه‌های نقره

پیرهن خاکستری قصه نوجوانی است که به سرزمین سکه‌های نقره می‌رود. او در آن سرزمین با تناقض‌هایی مواجه می‌شود و با آگاهی‌هایی که پیدا می‌کند، سعی می‌کند مشکلات مردم آن سرزمین و سرزمینی که از آنجا آمده را حل کند.

ادامه مطلب »

هديه روز پدر

روز پنجشنبه دوم ارديبهشت ٩٥ اولين روز كلاس درسمان براي دانش آموزان كلاس پنجم و ششم دبستان پسرانه ابوذر در روستاي كفران بود. كلاس را

ادامه مطلب »

اشتراک گذاری

Share on telegram
Telegram
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin
Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
فیل مولوی

دوره آموزشی آنلاین

آشنایی با «تفکر سیستمی»

مدرس: محمدعلی اسماعیل زاده اصل